Wielka literatura oraz jej znani twórcy trafiają do naszej szkoły! Dowód? Otóż dn. 19 października br. gościliśmy p. Michała Rusinka. Pan Michał  Rusinek to pisarz, poeta, tłumacz języka angielskiego, felietonista, autor wielu  tekstów piosenek. Na co dzień pracuje na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykłada teorię literatury i retorykę. Przez wiele lat był sekretarzem naszej noblistki pani Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi fundację jej imienia. Jest autorem wielu książek zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Pan Michał od godz. 9.00 do 13.30 spotkał się z uczniami wszystkich klas na oryginalnych lekcjach języka polskiego. Młodsi uczniowie dowiedzieli się jak pisać wiersze i bawili się w rymowanie oraz pisali wraz p. Michałem własne oryginalne opowiadanie, natomiast uczniowie ze starszych klas wzięli udział w prawdziwym wykładzie dotyczącym retoryki, body language oraz mogli przekonać się, jakie pypcie na języku może zrobić język polski.

Prowadzący spotkanie uczniowie klas ósmych - Karolina i Franek nie omieszkali zapytać naszego gościa, co sądzi o tzw. liście lektur obowiązkowych z języka polskiego. Okazało się, że p. Michał opowiada się za możliwością doboru lektur przez nauczycieli polonistów w porozumieniu z uczniami. Cóż, póki co to tylko pobożne życzenia!

Oczywiście koniec każdego spotkania był standardowy tzn. długa kolejka miłośników literatury z książkami naszego gościa w rękach, niecierpliwe oczekiwanie i skrobanie eleganckiego pióra o papier w czasie wpisywania dedykacji.

Spotkania autorskie z Michałem Rusinkiem zostały zorganizowane w ramach projektu "Duża literatura w małym mieście", na który środki pozyskało stowarzyszenie "Radość działania".

Tekst: Anna Wójcik