W ostatnim czasie z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania niepodległości przez Polskę, została przygotowana w naszej szkole nietypowa wystawa. Na wystawie zostały zgromadzone przedruki pamiątek po Janie Łyczko – piłsudczyku, żołnierzu I Brygady Legionów Polskich. Dzięki uprzejmości pani Joanny Dąbrowskiej, której bohater wystawy był dziadkiem, mogliśmy podziwiać pamiątki z jej prywatnych zbiorów.

Jan Łyczko urodził się 27 maja 1893 roku. Do Legionów wstąpił w 1914 roku, zaraz po ich sformowaniu. Służył w I Brygadzie V Batalionu I Kompanii. W czasie walk został ranny 5 lipca 1916 roku w bitwie pod Kostiuchnówką. Zgromadził liczne pamiątki z tego okresu: zdjęcia, szkice, listy, medale itp.

Uczniowie klas młodszych i starszych zostali wprowadzeni w tematykę początku I wojny światowej i organizację sił zbrojnych w Polsce w tym Legionów. Na przedrukach zdjęć mogli zobaczyć życie codzienne legionistów np. ich mundury, okopy ziemne, pole walki, broń jakiej używali. Wśród licznych pamiątek znajdowały się także zdjęcia kolegów pana Łyczko z frontu oraz Józefa Piłsudskiego, podczas rozmów z żołnierzami, z żoną a także plik zdjęć z jego pogrzebu.

Tekst: Monika Juda - Cerek