Każdy z nas chciałby, aby szkoła w której uczy się jego dziecko była bezpieczna. Sprawdzamy położenie, ruch samochodowy, monitoring, opinie o szkole… Sposób w jaki zagrożenia dosięgają nas i nasze dzieci zmienił się od czasu naszego dzieciństwa. Więcej zagrożeń istnieje w świecie wirtualnym, w którym żyją nasze pociechy niż w rzeczywistym. Jak uchronić dzieci przed takim światem? Czy to jest w ogóle możliwe? Wiele zależy od Was – Rodziców! Od tego, w jakim stopniu kontrolujecie w jaki sposób Wasze dzieci korzystają z mediów, jakie to media i ile czasu w nich spędzają? Od tego, czy wiecie z kim spotyka się Wasze dziecko i gdzie spędza wolny czas? Zależy to również od sytuacji, których nie możemy przewidzieć, a które zaczynają pojawiać również w Polsce a nie jak dotychczas – jedynie w newsach o sytuacji za granicami kraju.

Coraz częściej dzieci i młodzież, które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków, opieki rodzicielskiej czy specjalistycznej sięgają po rozwiązania drastyczne w skutkach dla siebie i innych osób. Używają przemocy fizycznej, niebezpiecznych narzędzi, broni. Możliwy jest również atak terrorystyczny. Aby zmniejszyć ryzyko zagrożenia dzieci, należy z nimi rozmawiać, by wiedziały jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Przeprowadziliśmy takie rozmowy – szkolenia. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli w praktyce z nich korzystać ale i Wy – Rodzice porozmawiajcie o tym ze swoimi dziećmi!

Zapraszamy na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Tekst: Natasza Łączny