Uczniowie klasy II c 12 czerwca 2019 r. odwiedzili Kraków. Tym razem z panią przewodnik spotkali się na Placu Matejki. Inspiracją do spaceru ulicami Krakowa stały się słynne postacie np. Jan Matejko, Adam Mickiewicz, Kacper Ryx, Wit Stwosz itd.

Uczniowie zdobyli cenne informacje historyczne dotyczące Pomnika Grunwaldzkiego, Akademii Sztuk Pięknych, Barbakanu, Bramy Floriańskiej, Domu Jana Matejki, kamieniczek krakowskich, Małego Rynku i Głównego Rynku, Kościoła Mariackiego, Sukiennic oraz Collegium Maius.

Punktualnie o godz. 11:00 na dziedzińcu Collegium Maius oglądnęli grający zegar i pochód figur związanych z Akademią Krakowską (woźny, Królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełlo, św. Jan z Kęt, Hugo Kołłątaj oraz rektor Stanisław ze Skalbmierza). Zwiedzili stary Ogród Botaniczny dawnej Akademii Krakowskiej, a obecnie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas spaceru z panią przewodnik drugoklasiści poznali legendy krakowskie: „O św. Florianie”, „O zaczarowanych gołębiach”, „O hejnale mariackim”, „O dwóch wieżach i dwóch braciach”, „O żółtej ciżemce”, „O Lajkoniku”, „O kogucie i skarbach krzysztoforskich” oraz „O panu Twardowskim”.

Z wycieczki uczniowie przywieźli drobne pamiątki a do klasy figurkę smoka wawelskiego.

Tekst: E. Doniec