27 września br,  dzieci z klas najmłodszych uczestniczyły w "Spotkaniu w okopach",  poświęconym pamięci ofiar II wojny światowej. W klimat tamtych tragicznych wydarzeń wprowadziło wycie syren i kilka faktów dotyczących historii tego okresu. 

   O tragicznych losach polskich rodzin, tęsknocie, niepokoju, strachu i niepewności opowiedziała krótka scenka teatralna, w której matka wraz ze swoimi córeczkami wspominały ojca walczącego na froncie. Cisza i zainteresowanie małej widowni, potwierdzają fakt, że każdy wiek jest właściwy na uświadamianie koszmaru jaki niosła za sobą wojna.  Centralnym punktem było śpiewanie piosenek z czasów II wojny. Na scenie pojawiły się przedszkolaki, które w wojskowych strojach, rozjaśnionych barwami Biało - czerwonej, z typową dla siebie energią odśpiewały dwie piosenki -  "Warszawskie dzieci " i "Pałacyk Michla". Na scenie nie zabrakło również nauczycieli, którzy spontanicznie stworzyli wojskową orkiestrę.

   Wzruszenie wzbudziła 6 letnia Nina, która urzekła wszystkich własną  interpretacją piosenki "Warszawo ma". Dla wszystkich odbyła się solidna musztra wojskowa.  Ostatnim punktem było zbiorowe pisanie listu z okopów. Pomysłów nie było końca, a treści które się pojawiły dowodzą  ogromnej wrażliwości dzieci  i świadomości koszmaru tamtych czasów. Na dalszą część dnia dzieci otrzymały zadania do wykonania w klasie - malowanie symbolu Polski Walczącej i odszyfrowanie wiadomości. To był dobry czas pełen refleksji, zamyślenia ale i spontanicznego śpiewu i zabawy. To była lekcja historii podana dzieciom w sposób, który wzbudził ich zainteresowanie. Chwała Bohaterom. 

Tekst: Maria Szczepaniak

Relacja video ze spotkania:

1. "Pałacyk Michla" w wykonaniu Karola i uczniów z klas zerowych

2. "Pałacyk Michla" w wykonaniu nauczycieli i uczniów SP

3. "Warszawskie Dzieci" w  wykonaniu uczniów klas zerowych SP

4. "Warszawo ma" w wykonaniu Niny uczennicy klasy zerowej