Praca nauczyciela do łatwych nie należy. Nie ma się więc co dziwić, że ustanowiono nawet święto – Dzień Edukacji Narodowej, które podkreśla wagę tego zawodu. W tym roku szkolnym obchodziliśmy je dokładnie w dniu 14 października.

     Istnieje przekleństwo: „Obyś cudze dzieci uczył”, ale nie dotyczy ono nauczycieli z powołania, a tacy właśnie pracują w naszej szkole. Mimo swego święta przybyli licznie do szkoły, a niektórym nawet udało się ściągnąć pokaźną liczbę uczniów, co było nie lada wyczynem, gdyż dzień ten został  ogłoszony wolnym od zajęć dydaktycznych.

     I oto wydarzyła się miła niespodzianka: zgromadzeni na sali gimnastycznej (która za sprawą czarów  samorządu i jego opiekunek stała się cudną jesienną kawiarenką ze stolikami i wrzosami) uczniowie byli przekonani, że to oni mają prezent dla nauczycieli w postaci występu, a okazało się że grupa nauczycieli też postanowiła wystąpić. Kilka pań ze swadą i humorem opowiedziało o bolączkach pracy nauczyciela. Później padło też wiele miłych i ciepłych słów od przedstawicieli samorządu uczniowskiego, zaproszonych gości, przedstawicieli ZNP oraz Dyrekcji, która wręczyła niektórym nauczycielom w pełni zasłużone nagrody. Dwie z pracujących u nas w szkole pań – Pani Dyrektor Grażyna Dubiel i Pani Natasza Łączy zostały uhonorowane Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Słomniki za wyjątkową pracę na rzecz szkoły. Szczerze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Mniej więcej w tym samym czasie, gdy w szkole odbywały się nasze lokalne uroczystości, w gościnnych progach Uniwersytetu Jana Pawła II przy ul. Bernardyńskiej w Krakowie odbyła się uroczystość zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, gdzie wręczano Medale Komisji Edukacji Narodowej.
Z naszego grona wyróżniona tym odznaczeniem została Pani Dorota Ciałowicz i pośmiertnie Pani Urszula Baranek. Jest to wielki zaszczyt i powód do dumy dla nas wszystkich.

     Tradycją już stał się fakt, że po części oficjalnej następuje zawsze część artystyczna. W tym roku szkolnym przygotowały ją klasy 8a i 8b wraz z wychowawczyniami. Występ był w konwencji humorystycznej – pokazaliśmy wszystkie przedmioty szkolne i do każdej sytuacji był dobrany odpowiedni kawałek muzyczny. Sadząc po reakcjach widowni cel został osiągnięty – a było nim rozśmieszenie i odprężenie naszych nauczycieli, aby w dobrym nastroju i humorze wrócili następnego dnia do pracy.

Tekst: Anna Wójcik