W dniach 25-26 listopada w naszej szkole odbyła się wystawa finansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W interaktywnej wystawie, pod czujnym okiem pracowników Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, brali udział prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.  Wykonywanie samodzielnie zadań, eksperymentowanie, poszukiwanie rozwiązań łamigłówek zachęcało do niezwykłej aktywności. Zapał i zaangażowanie dzieci w tę interaktywną wystawę był tak ogromny,  że trudno było ich przekonać  do opuszczenia wystawy.

Każdy z uczestników mógł znaleźć coś interesującego  dla siebie. Co  najbardziej zaciekawiło uczniów? Jakie zjawiska naukowe poznali uczestnicy wystawy?:

- przestrzenne układanki (złożenie i rozłożenie elementów)

- ruch obrotowy, obserwacja momentu obrotowego

- badanie szybkości kulek poruszających się po torach o różnych kształtach i długościach

- zmiana barwy przedmiotu po oświetleniu go światłem o określonej barwie

- wykorzystanie polaryzatorów światła

- badanie refleksu i pamięci krótkotrwałej

- badanie granic słyszalności dźwięku w zależności od jego częstotliwości

- badanie szybkości ruchu ciał w zależności od rozkładu masy danego ciała

- badanie krzywej rozkładu dla spadających kuleczek

- praktyczne badanie zależności w trójkącie Pitagorasa

- szyfrowanie za pomocą dysków

- badanie przewodnictwa – kula plazmowa

- badanie słyszalności dźwięków z opóźnieniem.

Uczenie przez zabawę, doświadczenia i eksperymenty korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny dzieci, rozbudzają wyobraźnię i ciekawość świata. Jest to również atrakcyjna forma uzupełniania treści z podstawy programowej kształcenia ogólnego.

W szczególny sposób dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie wystawy. Bez Państwa pomocy nie było by to możliwe.

Tekst: Grażyna Dubiel