18 września młodzież ZSO w Słomnikach zaprezentowała dla uczniów spektakl pt. "Był taki czas", upamiętniający bohaterów września 1939 roku i ofiary II wojny światowej. Bohaterem spotkania było "ŚP. Życie", spoczywające w symbolicznej trumnie, która kryła tragiczne losy polskich rodzin, przerwane marzenia, niedokończone plany, pasje, tęsknoty...

Tym razem do uczestnictwa zaprosiło nas wycie syren przypominających pewien wrześniowy poranek, który na zawsze będzie się kojarzył z początkiem wojny. Przez scenę przeszli bohaterowie, którzy w swoich jednozdaniowych historiach, naznaczonych piętnem wojny, ukryli dramat pokolenia,  które radość  życia zamieniło na łzy. W symbolicznej  trumnie znalazły się rekwizyty symbolizujące tragedie dzieci, matek, ojców, młodych ludzi, ich uczuć, pasji, strachu i cierpienia. Ślubny welon, pluszowy miś, sweter po ojcu, fotografia syna, wełniany szal matki, indeks na studia to tylko niektóre z nich. W dłuższych scenkach - z których pierwsza przedstawiała dramat rodziny, spowodowany wyjazdem ojca na front, druga - historię rannego żołnierza opowiadana sanitariuszce w szpitalu polowym i trzecia dotykająca problemu samotności i tęsknoty matki z dziećmi, za ojcem który wciąż nie wracał z wojny - przebijała się myśl, że Polacy dla Ojczyzny byli w stanie poświęcić wszystko. Takie pozostawili nam przesłanie. Z ich tragicznych losów powinna płynąć dla nas nauka o konieczność miłości Ojczyzny i umiłowania wolności, którą trzeba stale zdobywać, gdyż nie jest dana raz na zawsze. Dla uczniów temat był niezwykle wzruszający o czym świadczyły łzy wzruszenia.

Tekst: M. Szczepaniak