PROJEKT MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI

     Klasa 7b uczestniczy w bardzo interesującym projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości - „Przygody z Paragrafem – nieco inaczej”. To cykl 4 zagadnień tematycznych: „A może zostanę ministrem?”, „A może zostanę sędzią?”, „A może zostanę Prezydentem RP” oraz „A może zostanę posłem?” W czasie zajęć uczniowie mieli okazję poznać bliżej wybrany przez siebie temat. Lekcje oparte są na przekazie informacji w formie nieujętych w podręcznikach szkolnych faktów i ciekawostek.

     16.11 uczestniczyliśmy w warsztatach - A może zostanę Prezydentem RP?

     Wiemy już jaki jest podziała władzy w rzeczpospolitej, ile trzeba mieć lat i jakie warunki spełniać by móc kandydować na Prezydenta. Poznaliśmy też obowiązki, przywileje, pensję dodatki głowy państwa.

     08.12 uczestniczyliśmy w warsztatach - A może zostanę sędzią?
Jak długo trzeba się uczyć? Jakie zdać egzaminy? Jakie warunki spełniać by zostać sędzią? Jakie są obowiązki, atrybuty i przywileje sędziego? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszych zajęć.  Najważniejsze jednak jest to, że wiemy już, że Temida nie jest ślepa.

Kim była Temida?

Była to bogini występująca w mitologii greckiej, będąca symbolem sprawiedliwości, prawa i porządku. Czuwała nad tymi, którzy zostali skrzywdzeni, ale też opiekowała się tymi, którzy potrzebowali pomocy.

Jak była przedstawiana?

Najczęściej pokazywana była z rogiem obfitości, z mieczem i wagą. Przedstawiana była także z opaską na oczach. Czasami przedstawiano Ją z ludzką obciętą głową, czy też depczącą węża.

Co symbolizują Jej atrybuty?

Waga – tą którą trzyma w ręku ma symbolizować spór. Waga jest dwu szalowa, bowiem na każdej z nich ważą się racje i argumenty stron. Ale waga to też symbol porównywania przez Temidę dobrych i złych uczynków.

Opaska na oczach – jest takie powiedzenie, że Temida jest ślepa. Otóż nie. Ona ma jedynie zasłonięte oczy właśnie tą opaską. Dlaczego Jej oczy są zasłonięte? Żeby nie widziała kogo sądzi, a pod uwagę brała tylko racje i argumenty strony. Dzięki zasłoniętym oczom może obiektywnie ważyć wszelkie argumenty. Innymi słowy ta opaska symbolizuje bezstronność w sporze.

Miecz – to symbol dążenia do zakończenia sprawy, do ucięcia sporu. Miecz jednak nie dotyczy tylko samej toczącej się sprawy, ale stanowi w symbolice także ochronę samej Temidy. Miecz ma pokazać, że zamach na Nią może spotkać się z surową reakcją.