W dniu 28 maja bieżącego roku, po długim czasie pandemii, uczniowie klasy 3c wybrali się na wycieczkę do Racławic.

  Zapewne nie wszyscy mamy świadomość, że to położone blisko naszego miasteczka miejsce aż… kipi historią i historycznymi wydarzeniami. To właśnie tam, na polach Racławic, w roku 1794 odbyła się jedna z bardziej znamienitych bitew pomiędzy Polakami, a Rosjanami.

   Bohater tamtych wydarzeń, naczelnik Tadeusz Kościuszko, w drodze z Krakowa, przez nasze Słomniki, dotarł pod Racławice, aby tam, z 320 – oma kosynierami i polskim wojskiem pokonać wroga. Krajobraz tejże bitwy nie zmienił się do dziś, można chodzić… ścieżkami bohaterów tamtych dni. Można podumać pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, chłopskiego bohatera, można wspiąć się na Kopiec Kościuszki, usypany w 1934 roku, jako hołd złożony poległym Polakom. Można wreszcie spędzić aktywnie czas, przechodząc ścieżką zdrowia, wijącą się u podnóża kopca. Na koniec można również odpocząć na ławeczce lub, kto nie ma dość ruchu, zagrać w piłkę na położonym nieopodal boisku.

   Wracając z Racławic warto odwiedzić sanktuarium w Zielenicach, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Zielenickiej. Warto przejść kolejne, piękne stacje Drogi Krzyżowej, która znajduje się na zewnątrz Kościoła.

   Uczniom klasy 3c udało się to wszystko zrealizować, czemu towarzyszyły dobre humory i piękna pogoda. Wszystkim polecamy!

Tekst: D. Tochowicz