Celem Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego jest m. in.:
- popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej,
- doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę w latach 1914/1918 - 1989.
29 września  trzydziestu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w etapie szkolnym tego dyktanda w kategorii klas 4 – 6.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 13.00 od przeczytania a następnie podyktowania fragmentu tekstu historycznego. W tym roku uczestnicy pisali dyktando pt. „Wielki „mały wiersz”, w którym opowiedziana została historia powstania wiersza „Rota” Marii Konopnickiej. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym, przeczytajcie pierwszy akapit konkursowego tekstu:

Wielki „mały wiersz”

Czy wiecie, dlaczego Stefek Burczymucha okazał się tchórzem albo jak krasnoludki pomogły sierotce Marysi odzyskać gąski? Jeśli nie, zapytajcie dziadków, bo dla nich utwory Marii Konopnickiej były szkolnymi lekturami. Ta poetka jest też autorką szczególnego wiersza zatytułowanego „Rota”, który od ponad wieku znają starsi i młodsi Polacy.

Cały tekst dyktanda zobaczycie w galerii zdjęć.

Trzymamy kciuki za naszych uczestników życząc im aby dostali się do etapu wojewódzkiego.

Monika Grudzień, Agnieszka Miłek