Od 2016 roku tradycją naszej szkoły stało się włączanie do akcji Narodowe Czytanie. Celem jej jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję, z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r.

I w tym roku szkolnym tradycji również stało się zadość i dn. 4 października klasy 8 i 7, nauczyciele oraz zaproszeni goście zgromadzili się na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, aby czytać ballady Adama Mickiewicza, które były bohaterem tegorocznego Czytania Narodowego.

W klimat mickiewiczowskich utworów wprowadził nas gość honorowy, również tradycyjnie firmujący swoim nazwiskiem tę akcję w naszej szkole, Wojciech Bonowicz  – polski poeta, publicysta, dziennikarz. Oprócz klimatycznej dekoracji, kolorytu całości dodawały stroje czytających, gdzie na pierwszy plan wysuwał się jeden element: wianek, bo też stwory Mickiewicza zamieszkujące głębiny tajemniczego jeziora Świteź, to różnej maści rusałki czy topielice z wieńcami na głowach, a w balladzie "Lilije" te właśnie tytułowe kwiaty wplecione w ślubne wieńce stały się przyczyną zagłady bohaterów ballady.

Zdecydowanie największe poruszenie wśród publiczności wywołała brawurowa recytacja „Pani Twardowskiej” w wykonaniu naszego radnego Pana Grzegorza Płażka, który przygotował nawet stosowne rekwizyty do swojego wystąpienia.

Ku niewątpliwej uciesze obecnych na sali pań polonistek w swoim wystąpieniu Burmistrz Pan Paweł Knafel zachęcał młodzież do czytania, reklamując lektury szkolne np. „Pana Tadeusza” i opowiadając o swoich doświadczeniach czytelniczych.

Spotkanie zakończyło rozdanie pamiątkowych dyplomów dla uczestników oraz już bardziej kameralne spotkanie zorganizowane przez Samorząd Szkolny wraz z opiekunkami p. Barbarą Waszuk i p. Nataszą Łączny.

Z niecierpliwością czekamy już na przyszłoroczne Narodowe Czytanie!

Tekst: A. Wójcik
Zdjęcia: A. Pokrzywińska