10 maja w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach odbyły się międzyszkolne warsztaty przyrodniczo – matematyczne pt. „Tajemnice wody.  W programie warsztatów znalazły się ciekawe eksperymenty i doświadczenia z wodą, dzięki którym trzecioklasiści poznali jej właściwości.

Praca w trzyosobowych, losowo dobranych zespołach, sprzyjała integracji. Dzieci z łatwością nawiązywały  kontakty i współpracowały z nowopoznanymi rówieśnikami. Najwięcej emocji dostarczały doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym wody. Po każdym eksperymencie uczniowie trafnie wyciągali wnioski. Podczas zajęć nie zabrakło elementów ekologicznych. W warsztaty wpleciono również zadania matematyczne i łamigłówki o wodzie.  Podczas quizu z wykorzystaniem tabletów, uczestnicy warsztatów mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę. Na zakończenie warsztatów każda grupa stworzyła swoją „Mapę myśli” zawierając w niej zdobyte podczas zajęć informacje. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy certyfikat.   Przez kilka godzin dzieci wspaniale się bawiły, a przy okazji uczyły. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zapowiedzieli, że bardzo chętnie skorzystają z podobnych zajęć w przyszłości.

Organizatorzy warsztatów:  Elżbieta Doniec i Iwona Żarkowska

Doświadczenia i eksperymenty z wodą

Quiz, tworzenie "Mapy myśli", rozdanie certyfikatów za udział w zajęciach