Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka, która odbywa się każdego roku około 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka upamiętniający przyjęcie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

     Akcja organizowana jest przez Amnesty International, która w tym roku obchodzi 30 lat działalności. Misją Maratonu jest zmiana życia pojedynczych osób bądź społeczności, których prawa człowieka zostały naruszone lub które są takimi naruszeniami zagrożone.

     Obrona osób, które walczą o wolność zgromadzeń i prawo do protestu, to temat przewodni tegorocznego Maratonu Pisania Listów. W tym roku pisaliśmy listy w sprawie:

Chow Hang-Tung, młodą prawniczkę z Hongkongu uwięzioną za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.

Luisa Manuela Otero Alcántara z Kuby, artysta uwięziony za obronę wolności słowa, który w czerwcu 2022 roku, po procesie za zamkniętymi drzwiami, został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Aleksandry Skoczylenko z Rosji, która rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia.

Tekst: Agnieszka Miłek
Zdjęcia: Anna Pokrzywińska

Galeria zdjęć