W ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, gościliśmy w naszej szkole strażaków. Odwiedzili nas przedstawiciele Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej:  Jan Plutecki - prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Słomnikach, aspirant Przemysław Czyżewski (absolwent LO w Słomnikach) – dowódca zastępu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr. 6 w Krakowie oraz Artur Ciesielski - zastępca dowódcy zmiany Lotniskowej Straży Pożarnej Kraków-Balice.

Już na  początku spotkania dzieci wykazały się znajomością numerów alarmowych i umiejętnością wzywania straży pożarnej. Goście w pasjonujący sposób opowiadali o pracy strażaków. Prezentacja profesjonalnego sprzętu i pokaz pierwszej pomocy budził wśród dzieci niemałe emocje. Chętni uczniowie mogli przymierzyć specjalistyczny strój, w którym strażacy gaszą pożary. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi.

Dzieci miały do strażaków wiele pytań dotyczących ich pracy. Zainteresowanie było ogromne. Bardzo dziękujemy strażakom za spotkanie. Wielu chłopców zadeklarowało, że w przyszłości na pewno zostanie strażakami!

Tekst: Monika Mackiewicz

Zdjęcia: Urszula Baranek