Myślę, że nikogo nie zdziwi fakt, że w roku świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, do akcji Narodowego Czytania wybrano niełatwą w odbiorze, ale pokazującą w szerokim spektrum tamten okres książkę Stefana Żeromskiego pt. Przedwiośnie.

     11 października br. Klasa 5 a wybrała się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza, gdzie zwiedziliśmy piękny zamek, o którym pani przewodnik opowiedziała nam bardzo interesujące historie. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach alchemicznych, podczas których wykonywaliśmy samodzielnie różne eksperymenty chemiczne.

     Ponieważ  w tym roku Dzień Edukacji Narodowej przypadał w niedzielę, w naszej szkole obchodziliśmy święto pracowników szkoły w piątek  12 października. Od rana stało się widoczne, że to dzień inny niż wszystkie. Więcej uśmiechów, ciut jakby więcej spokoju ze strony uczniów, a więcej wyrozumiałości płynącej od nauczycieli, no i oczywiście piękne życzenia sukcesów.

     2 października – w Zespole Szkół Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego odbył się marsz z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Uczniowie wszystkich klas, w tym także przedszkolaki mieli możliwość wykrzyczeć: STOP przemocy, STOP agresji! Tego dnia w naszej szkole było naprawdę głośno. Miejmy nadzieję, że w życiu każdego człowieka, tak jak promowali to uczniowie naszej szkoły nie będzie nigdy przemocy i agresji.

 Relacja video - kliknij

Nauczyciele – wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów inscenizację profilaktyczną w ramach happeningu - AGRESJI MÓWIMY NIE. Efektem końcowym przedstawienia były opracowane przez uczniów plakaty, wiersze i przemyślenia, które zaprezentowano na III piętrze.

     W środę 3 października uczniowie klasy III a brali udział w niezapomnianej wycieczce. Dzięki gościnności właścicieli mogli zwiedzić piekarnię, poznać nowoczesne maszyny oraz piece do wypieku pieczywa. Piekarz opowiadał o  rodzajach mąki i  pieczywa, przedstawiał  etapy powstawania chleba. Po części edukacyjnej przyszedł czas na zajęcia praktyczne, uczniowie samodzielnie z wcześniej przygotowanego ciasta formowali i posypywali dodatkami (makiem, słonecznikiem, sezamem, mąką)  zrobione przez siebie bułeczki, rogaliki, ślimaczki, warkocze. Wspólnej pracy towarzyszyły radość, zaangażowanie i niezapomniane emocje. Po skończonej pracy bułki trafiły do pieca, a dzieci miło spędzały czas na zabawach na świeżym powietrzu. Cieplutkie, pachnące i chrupiące wypieki zabrały do domów. Oto efekty ich pracy, zobaczcie sami smile.

     Już po raz czwarty wspólnie wyruszyliśmy na Święty Krzyż. Tym razem wędrowaliśmy trasą Tatarską. W drodze towarzyszyli nam nasi rodzice oraz koledzy ze szkoły w Niedźwiedziu. Pogoda i dobre humory dopisały. Nad całością czuwały panie Maria Szczepaniak, Małgorzata Gas-Wlazło, Barbara Waszuk i pan Jerzy Waszuk, a z Niedźwiedzia panie Gabriela Blarowska i Marzena Kopcińska-Kapusta. Zapraszamy do wspólnego wędrowania.