W środę 3 października uczniowie klasy III a brali udział w niezapomnianej wycieczce. Dzięki gościnności właścicieli mogli zwiedzić piekarnię, poznać nowoczesne maszyny oraz piece do wypieku pieczywa. Piekarz opowiadał o  rodzajach mąki i  pieczywa, przedstawiał  etapy powstawania chleba. Po części edukacyjnej przyszedł czas na zajęcia praktyczne, uczniowie samodzielnie z wcześniej przygotowanego ciasta formowali i posypywali dodatkami (makiem, słonecznikiem, sezamem, mąką)  zrobione przez siebie bułeczki, rogaliki, ślimaczki, warkocze. Wspólnej pracy towarzyszyły radość, zaangażowanie i niezapomniane emocje. Po skończonej pracy bułki trafiły do pieca, a dzieci miło spędzały czas na zabawach na świeżym powietrzu. Cieplutkie, pachnące i chrupiące wypieki zabrały do domów. Oto efekty ich pracy, zobaczcie sami smile.

Nauczyciele – wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów inscenizację profilaktyczną w ramach happeningu - AGRESJI MÓWIMY NIE. Efektem końcowym przedstawienia były opracowane przez uczniów plakaty, wiersze i przemyślenia, które zaprezentowano na III piętrze.

2 października – w Zespole Szkół Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego odbył się marsz z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Uczniowie wszystkich klas, w tym także przedszkolaki mieli możliwość wykrzyczeć: STOP przemocy, STOP agresji! Tego dnia w naszej szkole było naprawdę głośno. Miejmy nadzieję, że w życiu każdego człowieka, tak jak promowali to uczniowie naszej szkoły nie będzie nigdy przemocy i agresji.

Relacja video - kliknij

1 października sprawdzaliśmy ile ważą plecaki naszych uczniów. Najcięższy plecak, który ważył 7,6 kg i należy do uczennicy klasy V a. Taki sam ciężar tego dnia nosiła uczennica z klasy VIII b i uczeń z klasy VIII c. Reszta plecaków ważyła średnio ok. 5 kg.

A ile powinien ważyć plecak? Przyjmuje się, że prawidłowy ciężar plecaka to 10 proc. wagi ucznia, a maksymalnie 15 proc. To oznacza, że jeśli dziecko waży 30 kilogramów, to ciężar tornistra nie powinien przekraczać 4,5 kg.

28 września 2018r. klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Racławic pod opieką pań: Katarzyny Adamek-Lepiarczyk, Ewy Michalskiej - Kiwior, Moniki Judy-Cerek i Anny Pokrzywińskiej. Pani Monika Juda - Cerek opowiedziała nam o historii pobliskich miejscowości związanych z Insurekcją Kościuszkowską. Zobaczyliśmy Dwór w Janowiczkach z XIX w., lipę Kościuszki, dąb Bartosza, a także zdobyliśmy Kopiec Kościuszki. Poznaliśmy postać najodważniejszego chłopa z Powstania Kościuszkowskiego Bartosza Głowackiego, którego pomnik znajduje się w Racławicach. Po takiej porcji wiedzy historycznej oddaliśmy się rekreacji i zabawie.

Nadeszła jesień. Uczniowie klasy I a uczą się rozpoznawać owoce i warzywa. Zapoznają się z ciężką pracą rolników i sadowników. Poznają korzyści płynące z picia soków warzywno- owocowych, które samodzielnie wyprodukowali. „Taki świeży sok jest nie tylko smaczny, ale jest też źródłem witamin i minerałów” – wypowiadały się zadowolone dzieci. Mamy nadzieję, że nawyki zdrowego żywienia będą kontynuowane i propagowane przez dzieci w swoich rodzinach, a przetwory (soki, konfitury, dżemy itp.) przygotowywane na zimę przez mamy i babcie, będą chętniej spożywane przez dzieci.

28 września 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to dzień symboliczny. Ma on na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Aby uczcić tych wszystkich, którzy bohatersko bronili naszej ojczyzny po najeździe wojsk hitlerowskich w 1939 r., zebraliśmy się po południu dn. 26 września na sali gimnastycznej na nietypowym spotkaniu nazwanym przez jego pomysłodawczynię p. Marię Szczepaniak „Spotkaniem w okopach”.

Już po raz czwarty wspólnie wyruszyliśmy na Święty Krzyż. Tym razem wędrowaliśmy trasą Tatarską. W drodze towarzyszyli nam nasi rodzice oraz koledzy ze szkoły w Niedźwiedziu. Pogoda i dobre humory dopisały. Nad całością czuwały panie Maria Szczepaniak, Małgorzata Gas-Wlazło, Barbara Waszuk i pan Jerzy Waszuk, a z Niedźwiedzia panie Gabriela Blarowska i Marzena Kopcińska-Kapusta. Zapraszamy do wspólnego wędrowania.

21 września po raz kolejny sprawdziliśmy sprawność w działaniu na rzecz Bezpieczeństwa uczniów i pracowników ZSO. Przeprowadziliśmy próbny alarm na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. W akcji udział wzięły wszystkie oddziały Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz oddziały przedszkolne. Zaangażowani byli również wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi technicznej przybywający w tym czasie na terenie budynku ZSO.

9 września obyła się uroczysta Msza św. w Kościele Bożego Ciała w Słomnikach z uczestnictwem Dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów oraz rodziców w intencji dobrego i owocnego przeżycia nadchodzącego roku szkolnego, którą uświetnił poczet sztandarowy oraz złożone dary.

Mamy nadzieję, że mimo wszystko ten rok szkolny przyniesie wszystkim uczniom radość ze zdobytej wiedzy, rodzicom – z rozwoju ich pociech, a nauczycielom wiele satysfakcji z pracy czego i sobie i moim koleżankom oraz kolegom niniejszym życzę.