Myślę, że nikogo nie zdziwi fakt, że w roku świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, do akcji Narodowego Czytania wybrano niełatwą w odbiorze, ale pokazującą w szerokim spektrum tamten okres książkę Stefana Żeromskiego pt. Przedwiośnie.

11 października br. Klasa 5 a wybrała się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza, gdzie zwiedziliśmy piękny zamek, o którym pani przewodnik opowiedziała nam bardzo interesujące historie. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach alchemicznych, podczas których wykonywaliśmy samodzielnie różne eksperymenty chemiczne.

Ponieważ  w tym roku Dzień Edukacji Narodowej przypadał w niedzielę, w naszej szkole obchodziliśmy święto pracowników szkoły w piątek  12 października. Od rana stało się widoczne, że to dzień inny niż wszystkie. Więcej uśmiechów, ciut jakby więcej spokoju ze strony uczniów, a więcej wyrozumiałości płynącej od nauczycieli, no i oczywiście piękne życzenia sukcesów.

2 października – w Zespole Szkół Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego odbył się marsz z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Uczniowie wszystkich klas, w tym także przedszkolaki mieli możliwość wykrzyczeć: STOP przemocy, STOP agresji! Tego dnia w naszej szkole było naprawdę głośno. Miejmy nadzieję, że w życiu każdego człowieka, tak jak promowali to uczniowie naszej szkoły nie będzie nigdy przemocy i agresji.

Relacja video - kliknij

Nauczyciele – wychowawcy przygotowali dla swoich uczniów inscenizację profilaktyczną w ramach happeningu - AGRESJI MÓWIMY NIE. Efektem końcowym przedstawienia były opracowane przez uczniów plakaty, wiersze i przemyślenia, które zaprezentowano na III piętrze.

W środę 3 października uczniowie klasy III a brali udział w niezapomnianej wycieczce. Dzięki gościnności właścicieli mogli zwiedzić piekarnię, poznać nowoczesne maszyny oraz piece do wypieku pieczywa. Piekarz opowiadał o  rodzajach mąki i  pieczywa, przedstawiał  etapy powstawania chleba. Po części edukacyjnej przyszedł czas na zajęcia praktyczne, uczniowie samodzielnie z wcześniej przygotowanego ciasta formowali i posypywali dodatkami (makiem, słonecznikiem, sezamem, mąką)  zrobione przez siebie bułeczki, rogaliki, ślimaczki, warkocze. Wspólnej pracy towarzyszyły radość, zaangażowanie i niezapomniane emocje. Po skończonej pracy bułki trafiły do pieca, a dzieci miło spędzały czas na zabawach na świeżym powietrzu. Cieplutkie, pachnące i chrupiące wypieki zabrały do domów. Oto efekty ich pracy, zobaczcie sami smile.

Już po raz czwarty wspólnie wyruszyliśmy na Święty Krzyż. Tym razem wędrowaliśmy trasą Tatarską. W drodze towarzyszyli nam nasi rodzice oraz koledzy ze szkoły w Niedźwiedziu. Pogoda i dobre humory dopisały. Nad całością czuwały panie Maria Szczepaniak, Małgorzata Gas-Wlazło, Barbara Waszuk i pan Jerzy Waszuk, a z Niedźwiedzia panie Gabriela Blarowska i Marzena Kopcińska-Kapusta. Zapraszamy do wspólnego wędrowania.

1 października sprawdzaliśmy ile ważą plecaki naszych uczniów. Najcięższy plecak, który ważył 7,6 kg i należy do uczennicy klasy V a. Taki sam ciężar tego dnia nosiła uczennica z klasy VIII b i uczeń z klasy VIII c. Reszta plecaków ważyła średnio ok. 5 kg.

A ile powinien ważyć plecak? Przyjmuje się, że prawidłowy ciężar plecaka to 10 proc. wagi ucznia, a maksymalnie 15 proc. To oznacza, że jeśli dziecko waży 30 kilogramów, to ciężar tornistra nie powinien przekraczać 4,5 kg.

Aby uczcić tych wszystkich, którzy bohatersko bronili naszej ojczyzny po najeździe wojsk hitlerowskich w 1939 r., zebraliśmy się po południu dn. 26 września na sali gimnastycznej na nietypowym spotkaniu nazwanym przez jego pomysłodawczynię p. Marię Szczepaniak „Spotkaniem w okopach”.

Nadeszła jesień. Uczniowie klasy I a uczą się rozpoznawać owoce i warzywa. Zapoznają się z ciężką pracą rolników i sadowników. Poznają korzyści płynące z picia soków warzywno- owocowych, które samodzielnie wyprodukowali. „Taki świeży sok jest nie tylko smaczny, ale jest też źródłem witamin i minerałów” – wypowiadały się zadowolone dzieci. Mamy nadzieję, że nawyki zdrowego żywienia będą kontynuowane i propagowane przez dzieci w swoich rodzinach, a przetwory (soki, konfitury, dżemy itp.) przygotowywane na zimę przez mamy i babcie, będą chętniej spożywane przez dzieci.