1 października sprawdzaliśmy ile ważą plecaki naszych uczniów. Najcięższy plecak, który ważył 7,6 kg i należy do uczennicy klasy V a. Taki sam ciężar tego dnia nosiła uczennica z klasy VIII b i uczeń z klasy VIII c. Reszta plecaków ważyła średnio ok. 5 kg.

     A ile powinien ważyć plecak? Przyjmuje się, że prawidłowy ciężar plecaka to 10 proc. wagi ucznia, a maksymalnie 15 proc. To oznacza, że jeśli dziecko waży 30 kilogramów, to ciężar tornistra nie powinien przekraczać 4,5 kg.

    Noszenie zbyt dużych ciężarów przez dzieci może spowodować nie tylko wady postawy, ale i nieprawidłowy rozwój innych organów. Podczas akcji zachęcaliśmy dzieci do dokładnego przeglądnięcia rzeczy, które noszą w plecakach. Namawialiśmy uczniów by nosili tylko potrzebne im w szkole materiały.

Tekst i zdjęcia: Joanna Szlachta