Myślę, że nikogo nie zdziwi fakt, że w roku świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, do akcji Narodowego Czytania wybrano niełatwą w odbiorze, ale pokazującą w szerokim spektrum tamten okres książkę Stefana Żeromskiego pt. Przedwiośnie.

     Uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz zaproszeni goście pod czujnym okiem p. Renaty Natkaniec również włączyli się do tej akcji i dn. 5 października odbyło się czytanie Przedwiośnia. Spotkanie uświetnił swoją obecnością nominowany do Nagrody Nike poeta p. Wojciech Bonowicz, który również czytał wybrane fragmenty powieści. Uczestnicy spotkania stwierdzili zgodnie, że nawet bardzo poważny utwór dużo zyskuje i staje się łatwiejszy w odbiorze, gdy słyszy się go w ciekawej interpretacji głosowej, jakiej niewątpliwie dokonali wszyscy czytający.

     Kolejnym punktem spotkania był świetny wywiad, który przeprowadziła z naszym gościem honorowym uczennica kl. III a gimnazjum Martyna Maćkiewicz. Martyna jest miłośniczką poezji p. Bonowicza oraz jej znawczynią, więc wywiad dotyczący inspiracji twórczych poety był na niezwykle wysokim poziomie. Następnie uczestnicy spotkania mogli zakupić książki i dostać dedykację od autora.

     Spotkanie odbyło się w ramach projektu trzeciej edycji OBLICZA OJCZYZNY. Na realizację pozyskano środki z dotacji gminnej. Koordynatorzy i realizatorzy – Maria Szczepaniak, Barbara Waszuk, Natasza Łączny.

Tekst: Anna Wójcik