Od 1 listopada  2016 roku do chwili obecnej nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego realizują innowację „Poczytaj mi babciu”.  Głównym celem tej innowacji jest:

• popularyzacja czytelnictwa i wartości literatury wśród dzieci, rozbudzanie pasji czytania,
  • propagowanie wśród dzieci literatury polskiej i piękna mowy ojczystej,
  • zapoznanie z różnorodną literaturą dziecięcą,
  • korzystanie z biblioteki szkolnej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej,
  • przygotowanie dzieci do późniejszego, już samodzielnego wyboru książek,
  • rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie; wyrabiania nawyku dbania i szanowania książek,
  • zachęcanie do właściwego spędzania czasu wolnego np. z książką,
  • budowanie więzi międzypokoleniowej,
  • włączenie rodziców, dziadków w życie szkoły,
  • zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom- uświadomienie roli czytania w życiu dziecka,
  • zaktywizowanie uczniów do działań twórczych i ich propagowanie w środowisku lokalnym,
  • odkrywanie i pielęgnowanie młodych talentów artystycznych, literackich, plastycznych.

Wyżej wymienione cele osiągaliśmy poprzez zaangażowanie babć i rodziców na zajęciach lekcyjnych, utworzenie „Szkolnego Koła Czytających Rodzin”, zaproszenie pani bibliotekarki do głośnego czytania dzieciom, zaproszenie babć do czytania uczniom w klasach, wykonanie ilustracji do przeczytanych bajek, wykonanie projektu okładki jednego z przeczytanych utworów wystawy prac plastycznych, szkolny konkurs pięknego czytania- ,,Czytam już sam”, przygotowanie prezentacji multimedialnej o wybranych współczesnych autorach książek dla dzieci.

W pełni zrealizowana innowacja w dużym stopniu przyczyniła się do uzyskania wielu znaczących efektów. Dzięki niej:

• uczniowie poszerzą wiedzę,
  • zostaną zachęceni do czytania dzieł pisarzy dla dzieci,
  • będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów poprzez udział w konkursach, prezentacjach klasowych i szkolnych,
  • w wyniku działań uczniów wzrośnie ich aktywność w życiu klasy i szkoły,
  • zostanie rozbudzona wrażliwość plastyczna, literacka uczniów.

Realizowana innowacja ma także na celu:

• podnoszenie jakości pracy szkoły,
  • zwiększenie atrakcyjności zajęć lekcyjnych,
  • integrowanie wielopokoleniowe rodziny,
  • aktywizowanie uczniów.