Kolejną „Literacką podróż po Europie” uczniowie klasy III c odbyli do kraju wikingów czyli do Danii. Pełna nazwa brzmi Królestwo Danii, a w języku duńskim Danmark, co oznacza duńskie pole. Ten piękny kraj położony jest na Półwyspie Jutlandzkim i na ponad 400 wyspach.

Polacy najczęściej przeprawiają się promem na wyspę Bornholm lub lecą samolotem. Ze zgromadzonych materiałów uczniowie poznali stolicę kraju Kopenhagę z rzeźbą Małej Syrenki, nawiązującej do treści jednej z baśni Andersena. To właśnie z Danii pochodzi słynny baśniopisarz Hans Christian Andersen. Ten wielki czarodziej umiał łzy przemieniać w radość, nędzę w bogactwo, a strach w odwagę. Trzecioklasiści wysłuchali kilku fragmentów życiorysu pisarza na podstawie jego pamiętników. Z wielką ochotą  każdy chciał opowiedzieć chociaż fragment znanej mu baśni lub poznać tę jeszcze nieznaną.

Kolejnym etapem zwiedzania Danii było miasto Billund, gdzie od ponad 50 lat powstają klocki LEGO. Skrót ten w języku duńskim oznacza „Baw się dobrze”. Park rozrywki Legoland zaprasza dzieci do zabawy wśród kilkudziesięciu milionów klocków, z których zbudowano całe wioski, miasta, lotniska i inne fantastyczne obiekty. Na kilkanaście minut nasza sala lekcyjna zamieniła się w plac zabaw klockami LEGO. Powstały niezwykle ciekawe budowle z klocków.

Poznając Danię nie sposób przejść obojętnie obok spisu potraw, gdzie w niektórych restauracjach ma aż dwa metry długości. Zachwycają słynne piętrowe kanapki, ze śledziem, z wołowiną, kurczakiem, węgorzem, serem, jajkiem i z czym tylko dusza zapragnie. W każdym mieście można na ulicach kupić smacznego hot doga.

Wśród poznanych ciekawostek znalazł się:

- cotygodniowy piątkowy wieczór z  Disney’em i objadanie się żelkami, landrynkami czy drażami,

-  pisanie i wysyłanie przed świętami wielkanocnymi anonimowych listów dla kolegów, przyjaciół czy rodziny. Odbiorca ma za zadanie odgadnąć kto wysłał mu list,

- woda w Danii jest tak czysta, że można ją pić prosto z kranu,

- co roku para królewska podróżuje specjalnym statkiem i odwiedza duńskie porty spotykając się z lokalną społecznością.