Tradycyjnie już, od kilku lat przyłączamy się jako szkoła do Narodowego Czytania. Wprawdzie czytanie wybitnych dzieł  literatury polskiej przypada na pierwszy weekend września, ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że na dobrą literaturę zawsze powinien znaleźć się czas.

     W naszej szkole 22 października, w ramach jednego z działań projektu "Oblicza Ojczyzny", przeczytany został  tekst jednej z noweli XIX wieku, a mianowicie "Katarynki" Bolesława Prusa. Wśród zaproszonych do głośnego czytania gości znaleźli się: Mirosław Hady - perkusista  zespołu Golce, Michał Chwastek - wiceburmistrz Słomnik, Grzegorz Płażek - przewodniczący Rady, Jacek Regucki - kierownik COE w Słomnikach, Alicja Biczysko - dyrektor MGCK w Słomnikach, Halina Kurkiewicz - przewodnicząca Związku Emerytów, Maria Jędrychowska - emerytowana nauczycielka. Czytali również nauczyciele naszej szkoły: Grażyna Dubiel - wicedyrektor szkoły, Maria Szczepaniak oraz Michał Miszczyk, a także kilkunastu uczniów klas V i VI. „Katarynka” czytana na głosy wybrzmiała zupełnie inaczej niż czytana po cichu, tylko dla siebie. Każdy z czytających wniósł swoją wrażliwość oraz swoje doświadczenia życiowe w interpretację tekstu Bolesława Prusa. Gdy dołączymy do tego różne głosy: męskie i żeńskie, młode i te bardziej wiekowo doświadczone, dosadniej brzmiące i te delikatne, te, które dopiero się uczą pięknego czytania i te, które już tę sztukę posiadły, zyskamy pełen obraz tego, czego doświadczyliśmy podczas  Narodowego Czytania.

     Jestem przekonana, że słuchacze mogli choć przez moment przenieść się do pewnej  kamienicy, poznać bliżej jej mieszkańców i ich problemy, a nieco dalej odsunąć własne. Bardzo dziękujemy za wspólne czytanie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znowu.

Tekst: Renata Natkaniec
Zdjęcia:BW