W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas I-III naszej szkoły przystąpili do realizacji programu pt. „Nie pal przy mnie proszę”. Koordynator Jolanta Piwowarczyk przedstawiła wychowawczyniom klas I-III założenia i cele programu. Następnie wspólnie ustalono sposób jego realizacji, stworzono harmonogram zajęć. Tematykę programu przeprowadzono w miesiącach od marca do maja 2019 roku w ciągu pięciu zajęć warsztatowych .

Harmonogram zajęć w ramach programu: „Nie pal przy mnie proszę”.

Data realizacji

Tematyka zajęć

Marzec 2019 r.

Pogadanka na temat zdrowia, zdrowego trybu życia. Rozpoczęcie realizacji programu.

Marzec 2019 r.

Zajęcia 1. Co to jest zdrowie?

Marzec 2019 r .

Zajęcia 2. Od czego zależy nasze zdrowie?

Kwiecień 2019 r.

Zajęcia 3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

Maj 2019 r.

Zajęcia 4. Co robić gdy moje zdrowie jest zagrożone?

Maj 2019 r.

Zajęcia 5. Nie pal przy mnie, proszę! Podsumowanie.

Na zajęciach warsztatowych dzieci z klas I-III poznały główną bohaterkę programu ,,Nie pal przy mnie proszę” - wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im na każdych zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w materiałach programowych. Zajęcia przeprowadzono według scenariuszy programu. Dzieci kolorowały szablony wiewiórki Wiki, uczyły się na pamięć wiersza o Wiki oraz układały obrazki z elementów, rozwiązywały krzyżówki, opowiadały historyjki obrazkowe o tematyce antytytoniowej. W naszej szkole organizowane były spotkania z pielęgniarką i pedagogiem, podczas których poruszana była tematyka antytytoniowa. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która dotyczyła zarówno palenia czynnego jak i biernego. Podsumowaniem programu było przygotowanie przez uczniów klas pierwszych i drugich plakatów, w których poruszona została tematyka antytytoniowa. Uczniowie klasy trzeciej napisali wiersze lub opowiadania na temat: „ Nie pal przy mnie, proszę”, za które otrzymali nagrody książkowe. Zorganizowaliśmy również przemarsz z plakatami ulicami naszego miasta. Wszystkie prace uczniów zostały zaprezentowane na Pikniku Rodzinnym, który odbył się 1 czerwca 2019 roku. Była to impreza środowiskowa. Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy. Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i rodziców.

Koordynator programu w szkole: Jolanta Piwowarczyk