Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach wzięli udział w projekcie „Szanujmy  energię” - zajęcia dla uczniów prowadzone przez Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014 - 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który odbył się w Nowoczesnym Laboratorium OZE w Miękini.

Celem programu było otworzenie uczelnianych laboratoriów i bibliotek, tak aby młodzież dowiedziała się czym są odnawialne źródła energii, jak zbudowane są kolektory słoneczne, jak można wykorzystać energię geotermalną. Uczniowie zaproszeni zostali do przeprowadzania doświadczeń, do zbierania danych i obserwacji. Wszystko po to, by zachęcić najmłodszych do zgłębiania tajników nauki, a wszystkim pokazać, jak ważne są badania, które pomagają zrozumieć i ulepszyć otaczający świat. Ponadto nasi uczniowie podczas kilkudniowego projektu mogli przyjrzeć się wykładom i laboratoriom prowadzonym przez profesorów - wykładowców, a także samych studentów, którzy w tym czasie odbywali praktyki studenckie. Sam wyjazd sprzyjał również integracji środowiska klasowego, uczył współpracy i komunikacji.

Tekst i zdjęcia: Joanna Szlachta