W tym roku szkolnym nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przystąpili do projektu Fundacji Uniwersytet Dzieci. Fundacja ta już od 2007 roku rozbudza dziecięcą ciekawość i upowszechnia nowoczesne metody edukacji, wykraczając poza tradycyjne nauczanie.

Działa w dwóch obszarach: organizuje sobotnie zajęcia z naukowcami w 5 miastach w Polsce (Uniwersytet Dzieci) oraz popularyzuje w szkołach autorskie scenariusze lekcji (Uniwersytet Dzieci w Klasie).

W klasach IV - VIII realizowane są w sumie dwa projekty: Praca projektowa. Jak zrealizować projekt? oraz Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?

Każdy z projektów składa się z cyklu 8 lekcji powiązanych ze sobą tematycznie. Podczas zajęć uczniowie uczą się kompetencji społecznych, nawiązywania dobrych relacji z innymi, empatii, odczytywania i radzenia sobie z emocjami a także  współpracy z innymi.

Oprócz tego uczniowie biorą udział w konkursach proponowanych przez Fundację. Uczennica naszej szkoły Justyna Kalinowska z kl. VI b zajęła I miejsce w konkursie plastycznym w kategorii I - VIII organizowanym przez Uniwersytet Dzieci w Klasie "Moje wspomnienie z lekcji".

Przed nami jeszcze wiele ciekawych lekcji, a Fundacja na pewno szykuje dla nas jeszcze dodatkowe atrakcje.

Tekst: Renata Natkaniec