Pamiętamy.

z zapachem maja

na czubkach drzew.

Ze smakiem malin,

z szumem Utraty Fryckowej.

Z światełkiem zapalonym dla Was.

Pamiętamy.

D.T.

#Szkoła Pamięta

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Nasza szkoła  włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”

W ramach akcji „Szkoła pamięta”

• porządkowaliśmy i odwiedzaliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności;
  • odwiedzaliśmy lokalne miejsca pamięci;
  • paliliśmy znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
  • sprzątaliśmy bezimienne i opuszczone groby;
  • odwiedzaliśmy groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;
  • zorganizowaliśmy wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenia;
  • uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej bohatera wojennego kapitana Stanisława Brykalskiego, który pochodził ze Słomnik.

W roku ważnych wydarzeń – 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią „małej ojczyzny” jest szczególnie istotne.