23.09.2021 r mieliśmy w szkole bardzo wyjątkowe spotkanie z panią Henryką Swornóg – bibliotekarką i pisarką z Wadowic, autorką książek „Boso do Nieba. O  Karolku z Wadowic, który został papieżem i świętym”, „Ósmy cud świata. Opowieści pisane łapą” oraz "Jak dzieci razem z aniołem pokonały diabła i uratowały świat".  Pani Henryka publikuje w miesięczniku „Bazylika” wydawanym w Wadowicach, gdzie prowadzi cykl: „Jeden dzień z życia Karola Wojtyły”. Poza tym ma na swym koncie wiele publikacji w pracach zbiorowych np.: „Piątek trzynastego”.

Spotkanie przebiegało w czterech grupach wiekowych od kl. I do IV. Prowadziły je uczennice kl. V c, które wcześniej spotkały się z naszym gościem online w czasie nauczania zdalnego.

Najpierw autorka opowiadała o sobie i swojej rodzinie. Dowiedzieliśmy się, że pani Henryka ma syna i bardzo zaangażowanego w jej działalność męża, który z resztą był na sali i  robił zdjęcia.

Sporo miejsca w czasie spotkania autorka poświęciła „zwierzęcemu” członkowi rodziny – Mai, która była miniaturowym pudelkiem. Niestety piesek już nie żyje, ale widzieliśmy zabawne zdjęcia Mai, gdyż okazało się, że to właśnie ona jest bohaterką książki „Ósmy cud świata. Opowieści pisane łapą”.

Jednak w czasie spotkania to najnowsza książka pani Henryki „Boso do Nieba” była w roli głównej. Wadowiczanka postanowiła przybliżyć w bardzo osobisty sposób nieznane epizody z życia innego wadowiczanina – Karola Wojtyły, późniejszego papieża i świętego. W tym celu pani Henryka studiowała dostępne materiały, ale co ważniejsze prowadziła rozmowy z panem Eugeniuszem Mrozem – szkolnym kolegą Karola Wojtyły, który opowiedział jej np.: o dziecięcych zabawach czy pasjach przyszłego papieża. Podczas spotkania autorka przeczytała kilka fragmentów ze swojej książki.

Później odbył się quiz z drobnymi nagrodami, który sprawdził, kto słuchał uważnie opowieści naszego gościa.

W podziękowaniu za przyjazd i ciekawe, wzruszające spotkanie dzieci wręczyły autorce na pamiątkę modelinową figurkę czarnego pudelka przypominającą Maję oraz miniatury z plasteliny. Nie obyło się bez łez wzruszenia. Na koniec wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i co wytrwalsi mieli nawet możliwość dostać autograf.

Widać, iż Pani Henryka Swornóg również jest bardzo zadowolona ze spotkania w naszej szkole, bowiem obszerne informacje z jego przebiegu zamieściła na swoim Facebooku, do którego umieszczamy link:

Zapraszamy na stronę autorską:

www.facebook.com/search/top?q=henryka%20sworn%C3%B3g%20-%20strona%20autorska

Tekst: A. Wójcik