W grudniu klasa III c, w ramach innowacji pedagogicznej, rozpoczęła „Literackie podróże po Europie”. Pierwszym krajem, do którego „dotarli” uczniowie była mroźna Finlandia. A za sprawą fińskiej pisarki Tove Jansson nieoczekiwanie znaleźli się w Świecie Muminków. Poznali Mamę i Tatę Muminka, Włóczykija, Pannę Migotkę, no i oczywiście samego Muminka. Czytając  książeczki mogli wybrać się na spacer po Szepczącym Lesie, a nawet pobłąkać się po Labiryncie Czarownic. Na zakończenie zajęć projektowali okładkę do wybranego tytułu.

Studiując ciekawostki na temat  Finlandii uczniowie dużo dowiedzieli się o stolicy kraju - Helsinkach, które zbudowane jest  z białego kamienia i nazwane zostało Białym Miastem Północy. Wszystkich uczniów bardzo zainteresowała Laponia i zamieszkujący ją lud Saami. W Laponii, a konkretnie w Rovaniemi znajduje się też siedziba  Świętego Mikołaja, którą uczestnicy projektu poznali z filmu. Mieli też okazję wirtualnie podróżować psim zaprzęgiem, jak również powozić saniami reniferów. Ciekawostką tego regionu jest to, że przez 51 dni w roku słońce w ogóle tam nie wschodzi i trwa noc polarna. Zima króluje od października do kwietnia, a temperatura nie wzrasta powyżej zera stopni.

Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta, czyli Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, to znane na całym świecie życzenia.

Warto dodać, że Finowie przywiązują wielką wagę do wszelkich akcji dobroczynnych w okresie bożonarodzeniowym, wpłacając stosowną kwotę pieniędzy na cele charytatywne. Część Finów odmawia nawet przyjmowania prezentów świątecznych.

Nie można zapomnieć o słynnej łaźni fińskiej, obecnej prawie w każdym domu oraz o firmie Nokia, która rozpoczęła działalność w Finlandii…

Na zakończenie każdy uczestnik zajęć o Finlandii stworzył plakat zawierający zdobyte informacje i ciekawostki.

Tekst: E. Doniec, A. Pokrzywińska