Drogi Rodzicu,

w poprzednim artykule: pt. „Jak zorganizować naukę w domu?” pojawiły się praktyczne informacje dotyczące stałego miejsca i pór nauki, odpowiedniej atmosfery, otoczenia, odpowiedniego oświetlenia itp. W momencie gdy nauka w domu przeciąga się w czasie poprzednie wskazówki mogą okazać się niewystarczające. Oczywiście należy nadal pamiętać o ich przestrzeganiu ale ponadto należy zadbać o sporządzenie planu dnia.

Dobrze aby stworzyć go w wersji papierowej, wspólnie z wszystkimi domownikami. Funkcjonujecie bowiem jako grupa społeczna co oznacza, że jesteście od siebie nawzajem zależni, współdziałacie i warto na tej płaszczyźnie zadbać o ład i porządek. Ważne jest aby  wszyscy domownicy mieli wpływ na to, co będziecie robić każdego dnia i w tym właśnie pomocny będzie plan dnia.

Co uwzględnić w planie dnia?

• Indywidualne potrzeby każdego z domowników.
  • Zadania dla każdego członka rodziny.
  • Zasady, które ułatwią wam wzajemną współpracę.
  • Dokonajcie sprawiedliwego podziału obowiązków.
  • Zadbajcie o to aby każdy podpisał się własnoręcznie pod wspólnie sporządzonym planem.
  • Spisany plan dnia należy umieścić w widocznym i dostępnym dla każdego miejscu.
  • Uwzględnijcie w planie dnia czas na naukę - rodzicu pamiętaj aby mądrze pomagać swojemu dziecku. Nie wyręczaj go w lekcjach. Teraz jest czas gdy Twoje dziecko uczy się odpowiedzialności i uczciwości.
  • Ważne aby w takim planie dnia spisać też przyjemności. Np. wspólne oglądanie filmu, gry planszowe itp.

Przygotowała: Joanna Szlachta - pedagog szkolny