W dniach 17 – 18 października 2019 r. klasy: 5 b oraz 6 a pojechały na dwudniową wycieczkę do Bochni. W pierwszej kolejności uczniowie odwiedzili Muzeum Motyli „Arthropoda”, mieszczące się  w Bochni przy Plantach Salinarnych.

   Znajduje się tam największa, stała ekspozycja motyli pochodzących ze wszystkich kontynentów świata (obecnie licząca ponad pięć tysięcy okazów). Po wystawie, rozmieszczonej na dwóch kondygnacjach, grupę oprowadził właściciel muzeum - kustosz, który z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadał o motylach (tych dziennych i nocnych) oraz odpowiadał na pytania zainteresowanych.

   O godzinie 17.15 cała grupa zjechała do kopalni szybem Campi, na głębokość 250 metrów pod ziemią, zwiedziła zabytkową trasę turystyczną i dotarła do Komory Ważyn – głównego miejsca noclegowego. Tu również znajdowało się boisko sportowe, restauracja, sklepiki z pamiątkami i parkiet dyskotekowy. Warto dodać, że pobyt nocny w Kopalni Soli Bochnia stanowi okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych.

   Następnego dnia cała grupa wyjechała na  powierzchnię, a na zakończenie wycieczki miała możliwość podziwiania cennego zabytku techniki - pracującej maszyny parowej, wykonanej w 1909 r. w hucie „Laura” w Chorzowie.

Tekst: Anna Pokrzywińska