Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka: na całym świecie rok do roku łączymy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka.

     W tym roku, pomimo trudnej sytuacji, Amnesty International nie zrezygnowała z akcji pisania listów w obronie praw człowieka. Maraton trwał w naszej szkole od 7 do 13 grudnia 2020 r. Dzięki wsparciu Samorządu Uczniowskiego listy pisaliśmy w domach a następnie przynosiliśmy je do skrzynki, którą ustawiono przy wejściu do szkoły. Wielu z Was wsparło akcję online podpisując petycję na stronie maratonu.

     W tym roku bohaterem naszego maratonu był młody dziennikarz z Algierii - Khaled Drareni.

     27 marca Khaled Darreni został zatrzymany, gdy relacjonował jedną z demonstracji. Został oskarżony o "podburzanie nieuzbrojonego tłumu" - mimo, że wykonywał jedynie swoją dziennikarską pracę. Został skazany na więzienie.

     W listach domagaliśmy się uwolnienia Khaleda, który  pragnie  jedynie lepszej, bardziej  sprawiedliwej  Algierii, państwa, które  troszczy  się  i  dba o wszystkich  obywateli.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy napisali list lub wsparli akcję online.

Tekst: Agnieszka Miłek
Zdjęcia: Barbara Waszuk